ESRA ULUBEY

ESRA ULUBEY

Atatürk Caddesi Özel Adana Hastanesi 14. Kat Seyhan /ADANA

Uzman Psikolojik Danışman

Adana

Hakkında

ESRA ULUBEY

Uzm.Pskolojik Danışman Aile, Evlilik ve Çocuk Terapisti

 

 

            Konya Ereğli doğumlu olan Esra Ulubey’in çocukluğu Erzincan, Adana, İzmir, Konya illerinde geçmiş ve ilk ve orta öğrenimini bu illerde tamamlamıştır. Liseyi bitirdiği yıl Selçuk Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Anabilim Dalını kazanan Ulubey lisans eğitimini burada tamamlamıştır. Aynı yıl yüksek lisans eğitimine başlayan Ulubey Selçuk Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Yüksek Lisans Programını tamamlayarak Uzman Psikolojik Danışman ünvanı almıştır.

 

           Yüksek lisansı bitirdiği yıl doktora eğitimine başlayan Ulubey halen Ankara Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Anabilim Dalında doktora eğitimine devam etmektedir. Ulubey iş yaşamı boyunca çeşitli kurumlarda farklı konumlarda çalışmıştır. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı rehberlik ve araştırma merkezinde psikolojik danışman olarak çalışmış, aynı zamanda Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Bölüm Başkanlığı görevini yürütmüştür. Daha sonra MEB’ den istifa ederek 2 yıl kadar öğretim elemanı olarak çalışmıştır. Ulubey şuan Adana Kariyer Akademi’de psikolojik danışman olarak çalışmakta, ruh sağlığı yerinde, yaşam doyumu ve iş doyumu yüksek, sağlıklı aile ve kişilerarası ilişkilere sahip bireyler yetişmesi adına bireylere rehberlik etmekte ve psikolojik danışma hizmeti sunmaktadır. Kariyeri yaşam boyu devam eden bir süreç olarak gören Ulubey, kendisine destek alma amacıyla başvuruda bulunan bireylere daha iyi hizmet sunma adına kendisini sürekli yenilemekte ve geliştirmektedir.

 

 

            Ulubey’in aldığı eğitimler;

 1. Aile Danışmanlığı
 2. Cinsel Terapi
 3. Yaratıcı Drama
 4. Oyun Terapisi
 5. Çocuk Resimlerinin Psikolojik Analizi
 6. Objektif Testler
 7. Projektif Testler
 8. Wiscr (Wechler Çocuklar İçin Zeka Testi)
 9. TONI IV Zeka Testi
 10. P TONI (3-11 Yaş Zeka Testi)
 11. Üstün Zekalı Çocukların Eğitimi
 12. Akıl ve Zeka Oyunları

 

           Uzm. Psik. Dan. Esra Ulubey, lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimini rehberlik ve psikolojik danışmanlık alanında almış ve bu eğitimlere ek olarak yukarıda belirtilen programlara katılarak bireylere daha iyi rehberlik ve psikolojik danışma hizmeti sunma gayretindedir. Yaşam koşullarının, yaşam tarzının, ekonominin, sosyo-kültürel yapının, değerlerin hızla değiştiği günümüzde bireyler daha çok rehberliğe ve psikolojik destek almaya ihtiyaç duymaktadırlar.

 

           Uzm. Psik. Dan. Esra Ulubey;

 

          Çocuk ve ergen danışmanlığı kapsamında bu dönemde bulunan çocuk ve ergenlerin yaşamış oldukları uyum ve davranış bozuklukları (saldırganlık, yalan söyleme, çalma, kardeş kıskançlığı, karşı gelme bozukluğu, alt ıslatma, dışkı kaçırma, parmak emme, kekemelik, tikler, tırnak yeme, mastürbasyon, aşırı çekingen ve içe kapanıklık, fobiler, uyku bozuklukları, yeme bozuklukları), dikkat eksikliği ve hiperaktivite, öğrenme güçlüğü, ergenlerde okul başarısızlığı, kimlik karmaşası, sınav kaygısı, okul reddi gibi problemleri öncelikle uygun test ve tekniklerle tespit etmekte daha sonra çocuğun içerisinde bulunmuş olduğu dönemin özelliklerine uygun, bireye özgü teknik ve yöntemlerle çözüme kavuşturmaktadır.

 

           Aile danışmanlığı ve çift danışmanlığı kapsamında ilişki ve iletişim problemleri yaşayan aile ve çiftlere, ayrılma ve boşanma sürecindeki bireylere, aldatma, sınır ve rol çatışması gibi problemler yaşayan kişilere uygun terapi yaklaşımları sunmaktadır. Sürekli çatışma yaşayan, tükenmiş aileleri fonksiyonel hale getirme üzerine çalışmalar yürütmektedir. Günümüzün belki de en önemli fakat en gizli sorunlarından biri cinsel sorunlar. Yapılan son araştırmalara göre boşanmaların %20 si cinsel sorunlardan kaynaklanmaktadır. Ülkemizde 10 kadından birinin vajinusmus olduğu bilinen bir gerçek. Ulubey cinsel terapi kapsamında vajinusmus, cinsel isteksizlik, orgazm olamama, erken boşalma, sertleşme bozukluğu gibi cinsel problemleri kişiye özel uygun cinsel terapi teknikleri ile kısa sürede çözüme kavuşturmaktadır.

 

       Bireysel danışmanlık bireyin kendisini tanıması, karşılaştığı problemlerle baş edebilme gücünün artırılması, kararlar alabilmesi ve kişisel gücünün farkına varmasına dönük verilen danışmanlık hizmetidir. Bireyler bu hizmeti almaya genellikle depresyon, panik atak, obsesif kompulsif bozukluk, yeme bozuklukları, uyku sorunları, fobi, karar verme, boşanma, aldatılma, ölüm ve yas, öfke kontrolü, bağlanma sorunları, travmatik yaşantılar, çaresizlik, yalnızlık gibi olgularla gelmektedirler.

 

          Ulubey daha çok Bilişsel Davranışçı Terapi yaklaşımına bağlı kalarak tüm bu problemleri terapötik ilişki işbirliği ile çözüme kavuşturmaktadır. Ulubey aynı zamanda North American Üniversitesinden almış olduğu eğitim ile Üstün Zekalı Çocukların Eğitimi konusunda çalışmalar yürütmüştür ve yürütmektedir. Hocamız öncelikli olarak üstün zekalı olduğu düşünülen çocuğa uygun testleri uygulayarak çocuğun zeka düzeyini ve yetenek alanlarını tespit etmekte, daha sonra çocuğun yaş ve seviyesine uygun olarak zeka ve yetenek alanlarının daha da gelişimine dönük çalışmalar yapmaktadır. Ulubey Objektif, Projektif birçok psikolojik testi uygulama yetkisine ve yeterliliğine sahiptir.

 

               Hocamız Esra ULUBEY'in Profesyonel olarak uyguladıgı psikolojik testler ;

 

          Zeka Testleri: Wısc-r, Toni 4, P Toni, Stanford Binet, Cattell 2A, Cattell 3A, Labirent, Goodenough Adam Çizme, Kent EGY

       

      Gelişim Testleri: AGTE, Metropolitan Okul Olgunluğu, Gessell Dikkat Testleri: Burdon, D2, Frankfurter

 

             Algı- Görsel Bellek Testleri: Frostig, Bender Gestalt, Benton

 

       Projektif Testler: Cat, Tat, Fat, Mürekkep Lekesi Testi, Louisa Duss, D10, Beiere Cümle Tamamlama, Coppitz İnsan Çizme, Goodenough Adam Çizme.

 

        Psikolojik danışma alanında makaleleri, bildirileri bulunan Ulubey hem araştırma hem uygulama yaparak daha etkili ve verimli çalışmalar yürütmüş ve yürütmektedir.

 

 

        SİZLER DE ALANINDA YETKİN BİR UZMANDAN PSİKOLOJİK DANIŞMA ALMAK İSTERSENİZ;

         BİZİMLE İRTİBATA GEÇİNİZ.

 

         Esra Hocamız ile Direk Görüşmek için : 0545 600 75 66

 

     

       Merkezden Randevu için: 03224580458 05442046182


Uzmanlıkları

» Aile Danışmanlığı
» Asperger Bozukluğu
» Bireysel Danışmanlık
» Cinsel İstismar
» Cinsel Terapi
» Çocuk Danışmanlığı
» Çocuk ve Ergenlerde Yeme Bozuklukları
» Davranış Bozukları Tedavisi
» Depresif Bozukluklar (Depresyon)
» Depresyon Tedavisi
» Dışkı Tutma ve Kaçırma (Enkopresis)
» Dikkat Dagınıklığı Tedavisi
» Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu
» Disleksi – Özgül Öğrenme Güçlüğü Tedavisi
» Ergen Danışmanlığı
» Erken Boşalma Tedavisi
» Fobi Tedavisi
» Kariyer Koçluğu
» Kaygı Bozuklukları (Anksiyete)
» Kişilik Bozuklukları Tedavisi
» Madde Kullanım Sorunları
» Mobbing( Yıldırma)
» Objektif Testler Uygulaması
» Obsesif - Kompulsif Bozukluk Tedavisi
» Otizm Spektrum Bozuklukları
» Öfke Kontrolü
» Öğrenci Koçluğu
» Özgül Öğrenme Güçlüğü / Bozukluğu
» Panik Atak Tedavisi
» Projektif Testler Uygulaması
» Psikolojik Testler Uygulayıcılığı
» Sınav Kaygısı Danışmanlığı
» Tercih Danışmanlığı
» Tik Bozuklukları
» Uyku Bozuklukları Tedavisi
» Üstün Zekalı Çocuklar Danışmanlığı
» Vajinismus Tedavisi
» Yaşam Koçluğu
» Yaygın Anksiyete Bozukluğu Tedavisi
» Yetişkin Danışmanlığı

Eğitim Bilgileri

Doktora

Devam ediyor Ankara Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik

Yüksek Lisans

10.06.2016 Selçuk Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik

Lisans

Selçuk Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik

Sertifikalar

Bilişsel Davranışçı Terapiler Derneği Bilişsel ve Davranışçı Terapi Kuramsal Eğitimi

2018

Uluslararası Psikolog Derneği Projektif Testler Eğitimi

2016

Süleyman Demirel Üniveristesi Aile Danışmanlığı Eğitimi

2014

Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Psikolojik Testler Uygulayıcı Eğitimi

2017

Foto-Galeri

Blog

2019-05-21

5 Yorum

865662

2019-01-29

canan köse

2018-11-14

Vajinismus hastalığı hayatımın en mutlu gününde karşıma çıktı. İlk başta önemsemedik normal zannediyorduk. düğün stresinden falan zannettik ama haftalar ayları, yılları getirdi, biz gine ilişkiye giremedik. Eşim olmamasına üzülmüyordu, benim vajinismus yüzünden bu kadar yıpranmama üzülüyordu. vajinismusun ismini dahi bilmiyorduk. arkadaşlarımdan yada internetten araştırıyordum. ilişkiye giremiyorum, bacaklarım kasılıyor yada zorlayınca çok acı oluyordu.ne kadar ugrassakda bir araya gelemiyorduk. googleden araştırınca bunun vajinismus hastalığı oldugunu anladık. internet uzun uzun araştırdık . bır kaç kadın dogum doktoruna gittik. bana olur gecer gibi cevaplar verdıler. biri kızlık zarın kalındır dedi.sonra psikologlara baktık. uzun bır araştırmanın sonunda bır kaç psikolog bulduk. ilk psikolog hayal kırıklıgı olmuştu. isim vermek ıstemıyorum ama kesınlıkle erkek bir psikologa gitmenızı tavsıye etmem. sonra biraz daha araştırdık referans aramaya başladık. adana da esra hanıma ulaştık. hataydan adana ya uzun bır mesafeydı. telefonla iletişime geçtiğimde cinsel terapist esra ulubey bana cok sakın bir sekılde aşılabilecek bır sorun olsugunu fizeksel bır sorun değilse vajinizmusun yuzde yuz çözülebileceğini soyledı ancak adana ya gelmemız gerektıgını ifade etti. adana ya cumartesı gunu geldık ilk sean cok guzel gectı. moralım yerıne gelmıştı ve eşim mutluydu. cıkışta çok mutlu olarak sinemya gittik. ikinic seans, 3.sean, 4 seans geçti ve beinci seansta mutlu son.. artık birlikte olmuştuk ama nasıl bir mutluluk ilk defa olmuştu. hastalıgın aşılması ayrı kocamın oldu işte diye yuzundekı mutluluk ayrı bır duygu idi. son ıkı seans daha gittik. psikolog esra hanıma. cinsel birliktelik ve fazntezıler , cinsel istek uzerıne guzel bır danışma oldu. kısacası yol uzun demezsenız, uşenmezsenız, kendınızede bıraz ınanaırsanız. vajınısmustan kurtulabilirsiniz.bence herseye degdi. bence kız olursa adına esra bile koyabilirim :)

Gokhan

2018-05-15

Merhaba hocam 28 yaşındayım evlilik planı yaptığımız biri var hayatımda erken boşaldığımı düşünüyorum ve çok endişeliyim

Rana KARLI

2018-04-30

Esra hanımın Adana'ya gelmesine sevindim. Uzun bir Araştırmadan sonra bulduğumuz Esra hanım, seanslarında bize çok yardımcı oldu.suan 3 .oturmdayiz ama geldiğim zaman göre çok iyi durumdayız.

Misafir

2018-05-01

Kayınvalidemle olan problemlerimi birçok pskoloğa gitmeme rağmen çözememişlerdi esra hanım bu konuda çok yardımcı oldu şu an çok daha iyiyiz size ne kadar teşekkür etsem azdır

9 Cevaplanan Soru

Serra Yücel

0000-00-00

Merhaba ben 13 yıllık evliyim 2 çocuğum var ama evlendiğim günden beri ilişki sırasında çok acı çekiyor ve ağrıdan dayanamayıp eşimi gerçek ilişkiden geri çekmek zorunda kalıyorum ve birkaç, defa doktora gittim ilaç, felan, verdiler mantar dediler hiç faydası olmadı benim bu probleminin çözümü gerçekten varımdır diye artık cesaret edemeyip birazda utandığım için biryere gidemedim acaba bir kremi vs varımdır diye İnternette araştırma yaparken, sizi farkettim bana yardımcı olabilir misiniz


Berivan Sümbül

0000-00-00

Merhabalar ben evliliğinde yaşadığım problemler için görüşmek istiyorum. Kusura bakmayın maddi sıkıntılarından dolayı bunu soruyorum ucret ne kadar? Kendimi ona göre ayarlayın randevu alacağım.bilgilendirirseniz sevinirim.iyi çalışmalar.


İSİMSİZ

0000-00-00

Merhabalar Esra Hnm; Eşimle 5 yıllık evlilik dahil 10 yıllık beraberliğimiz var. Zaman zaman çok şiddetli kavgalar hemen hemen hergün tartışmalar oluyor maddi kaynaklı çoğu ama ikimizde birbirimizden kopamadık bitürlü. Onsuz olamıyorum oda bensiz çok kez evi terkettim kesin bitti dedim ama herdefasında yalvar yakar döndürdü beni biliyorum aşık bana ayağıma giyeceğim çoraba kadar düşünür ilgilidir cıvıl cıvıl bana karşı. Bense biraz ketum sorunlarda günlerce evde surat asabilirim onu yok sayabilirim konuşmak yerine gerçi her konuşmamız sen bunu yaptın sen şunu yaptın kavgayla biter yine. Böyle karmaşık bir ilişki o bensiz yapamıyor ben onsuz. ilişkimizde zaman zaman aldatıldığımı düşündüm anlarda oluyordu bazen öyle şeyler yapıyorki kesin diyorum ama her sordumda asla diyordu. Ama yapıyormuş hemde bizim evimizde bbirşekilde öğrendim ve yakaladım . şimdi paramparçayım. Onun savunması ise hazır çok ilgisiz suratım asık ve onu hep görmezden gelişim güleryüz göstermemen ciddi birşey olmayıp sadece ilgi ve güleryüz için böyle bişey yaptını söylüyor. Pişmanım sana inat bende hayatımı mahvettim diyor . Bense buna rağmen nefes alamıyorum onsuz ama affedersem grursuz bir kadınmıyım bunu nasıl kabul edebilirim diyorum. Halen dava açamadım. Gel evi değişelim yeni bir başlangıç yapalım diyor. napmalıyım.


Gülizar VARAN

2018-05-03

Hocam benim sorum evliliğimle ilgili. Eşimle 1994 yılında görücü usulü ile evlendik. Eşim benden 11 yaş büyük. Kendisi hekim. Ben de memurum.17 yaşında başarılı, ahlaklı bir oğlumuz var. Hocam, benim sorum eşimin geçen yıl kurban bayramı sonrasında kabanını yıkamak istedim. Ceplerini kontrol ederken, aşk şiiri ve telefon numarası buldum. Bu kağıdı okuduğumu görünce telaşla elimden kağıdı hızla alarak banyoya götürdü ve sıcak suyla okunmaz hale getirip çöpe attı. Ben açıklama yapmasını istediğimde hiçbir şey yok dedi ve bana küserek evin içinde farklı odalarda 3 ay kadar yaşadık. Konuşmaya çalıştım, kabul etmedi. Bende çocuğumuz etkilenmesin diye çok fazla üzerinde durmamaya çalıştım çünkü çocuğumun sınav dönemiydi. Akabinde evdeki bazı eşyalarımız arızalandı ve ben yenisini alması gerektiğini söylediğimde, yeni ev yaptıracağız diyerek hiçbir şeyle ilgilenmedi ve tabii bende artık patladım. Onun evden gidip gerçekten bir aile babası ve iyi bir eş olmadan eve dönmemesini söyledim da o günden sonra annesinin yanına taşınarak yaşamayı tercih etti. Yaklaşık 8 ay kadar oldu ve bu süre zarfında biz hiç görüşmedik. Çocuğumla zaman zaman görüşüyor. Âmâ oğlumda babasından iyice soğudu. Çözüm bulamıyorum. Eşimden bende iyice soğudum. Oğlumla kendime bir düzen kurduk. Âmâ kendimi çok yalnız hissediyorum. Ailem destek oluyor ama çok yeterli değil. Oğlum bu yıl üniversite sınavına girecek. Ona elimden geldiği kadar destek oluyorum. Üzüntümü ve yalnızlığımı belli etmemeye çalışıyorum. Ne yapacağımı bilmiyorum. Bana bir fikir verirseniz sevinirim.


Merhaba; Yazdıklarınızdan evliliğinizle ilgili en büyük problemin iletişimsizlik olduğunu anlıyorum. Zamanında sağlıklı bir iletişim kurulamadığı için işler daha çok çıkmaza girmiş ve sanırım biraz da inatlaşmayla bu boyuta ulaşmış. Durumun belirsizliği oldukça gerginlik yaratan bir durumdur. Bir an önce belirsizliği ortadan kaldırmanız gerekli. Bu şekilde hem yaşam düzeni kurmak hem de sağlıklı bir psikolojiyle devam etmek kolay olamayabilir. Eşinizle iletişime geçmeli ve birbirinizden duyduğunuz rahatsızlıkları ve beklentilerinizi dile getirmelisiniz. Devam etme yönünde karar alıp bununla ilgili bazı şeyleri yola sokmada yetersiz kalırsanız birlikte aile danışmanlığı ya da çift terapisi almanızı öneririm. İki taraf da boşanmak istiyorsa ve alınan karar bu şekilde olursa olumsuz da olsa bu da bir karardır ve şu anki belirsizlik kadar sizi yıpratmaz. Zor bir durum olsa da kişi zamanla kabullenir ve alışır. Tek başınıza yapacağınız girişimler yetersiz kalacaktır. Unutmayın aile problemi ancak aile bireyleriyle çözümlenebilir.

İsimsiz GÜNEŞ

2018-04-28

Merhabalar, Benim problemim evliliğimle ilgili sıkıntılarım. Her ikimizde çalışan kişileriz ve 1 buçuk yaşında 1 kızımız var 3 senelik evliyiz. Sıkıntılarımıza gelince biz farklı dünyaların insanlarıyız benim sevdiğim hoşlandığım şeyleri o sevmiyor onunkileri de ben o yüzden ortak bir paydamız yok hatta hiç olmadı. Evlendiğimiz günden beri ben hiç bir zaman tam anlamıyla mutlu olamadım çünkü hep ilgisizlik düşüncesizlik. Eşim özünde çok iyi ve efendi bir çok bayanın ideal eş gözüyle bakabileceği bir insan saatinde evinden işe işten eve misali kazandığı parayı asla bensiz yemez bensiz dışarı gitmez yemeğe gitmez arkadaşlarıyla takılmaz falan falan ….Ama eve gelir dışardan evine gelen insan evde sadece tv izler ben hiç konuşmasam benimle tek kelime konuşmadan gider yatar, ne evlilik yıl dönümü bilir ne özel bir gün, ne bana özel olduğumu hissettirir ne de onun için güzel olduğumu. 1 ay hiç sex yapmasam neden yapmıyorsun diye sormaz. Yaptığım yemeği beğenmez o yüzden evde onun istediği yemekler yapılırsa bizimle yemek yer yoksa iş yerinde yer gelir. Defalarca karşıma alıp konuştum. İş konusunda bana destekçi olmak yerine hep bardağın kötü tarafını gösterir sevmediğim insanları sever. Görüş açılarımız çok farklı Bu yazıyı da 2 gün önce evlilik yıldönümümdü ama aklına bile gelmedi onun için yazıyorum artık yoruldum 3 sene ömrüm bitti benim evliliğimin düzelmesi için ben ve eşimde neler yapabiliri bize yardımcı olursanız çok sevinicem İyi çalışmalar diler şimdi den cevaplarınız için teşekkür ediyorum.


Merhaba; Biliyorsunuz evlilikle ilgili sorunlarda çiftlerin birlikte hareket etmesi önemlidir. Evliliğin düzelmesini sizin kadar eşiniz de istemeli ve bunun için gereken adımları atmalıdır. Tek taraflı bir çaba evlilikle ilgili problemleri düzeltmek açısından sonuçsuz kalacaktır. Öncelikle eşinizle sağlıklı bir iletişim kurabilmelisiniz. Eşinizden beklentilerinizi ve onda rahatsızlık duyduğunuz noktaları açık ve net bir şekilde sansürlemeden belirtmelisiniz. Aynı şeyi eşiniz de yapmalı. Sonra aranızdaki problemleri önem sırasına koyun. Evliliğinizi en çok yıpratan ve sizde mutsuzluk yaratan durumları belirleyin. Daha sonra bunun için neler yapılabileceğini tartışın ve aranızda çözüm yolları üretin. Birçok yöntem deneyebilirsiniz. Önemli olan iki tarafın da çaba sarf etmesidir. Eşinize rahatsızlıklarınızı örneklerle anlatın. Eğer bu şekilde girişimleriniz başarısız olursa ya da sağlıklı iletişim kuramazsanız çift olarak bir aile danışmanından yardım almanızı önerebilirim.

 

Sevim TOPUZ

2018-05-03

Kızım 18 yaşını bitirdi.2 sene zorlu bir üniversiteye hazırlık dönemi geçirdi. Sonunda da istediği en iyi bölümü kazandı. Bir sorunumuz şehir dışında yurtta kalması, aileden ilk defa uzak olması. Tek ve çok istenilen bir çocuk olduğu için bir dediğini iki etmedik. Şimdi iki aydır çok mutsuzum ve her yalnız kalışımda ağlıyorum diyor, etrafındaki arkadaşları ve sosyal aktiviteleri bile onu memnun etmiyormuş, oyalamıyormuş, içimden hiç bir şey yapmak gelmiyor hatta eve dönüp bütün gün yatmak istiyorum diyor, ne yapacağımızı şaşırdık bize bir tavsiyede bulunursanız çok minnettar kalırız, şimdiden teşekkür ederiz.


Bahsettiğiniz kadarıyla kızınız şu anda adaptasyon problemi yaşıyor. Şehir dışında okumaya başlayan birçok kız öğrenci için alışılması zor bir durumdur aileden ayrılmak. Özellikle tek çocuklar için bu süreç daha sıkıntılıdır. Maalesef ki anne babalar genellikle tek çocuk olduğunda sizin tarif ettiğiniz gibi her istediğini yaparak yetiştiriyorlar. Böyle olunca çocuk bir şeyler için çaba sarf etmek zorunda kalmıyor ve girişimci bir ruh kazanamıyor. Daha çekinik ve her şeyin kendisine gelmesini bekliyor. Tabiri caizse sudan çıkmış balığa dönüyor. Yetiştirilme tarzıyla ilgili bir durum ama şehir dışında bir üniversitede okuyacak olması ve sizden uzakta olması onun bundan sonraki gelişimine ve kendine güveninin oluşmasına önemli kazanç sağlayacaktır. Bu dönemde mümkün olduğunca onu bu durumun altından kalkabileceğini vurgulayan konuşmalar yapın. Yarıda bırakma gibi konulara girerse asla destek olmayın ve karşı çıkın. Bu bir adaptasyon sürecidir, zamanla bunalımı geçecektir. Bu şekilde hayatı ve hayatta zorlanmayı bazen tek başına idare edebilmeyi öğrenecektir. Birkaç ay sonra bu sıkıntıları geçecek ve üniversite ortamından keyif almaya başlayacaktır. Zamanla bu sıkıntıları azalmazsa okulun psikologundan psikolojik destek alması konusunda yönlendirebilirsiniz.

Çiğdem SEVER

2018-05-02

7 yıldır evliyim. Bizim problemimiz hem fikir olamamamız. Bir karar alıyoruz fakat birlikte alsak bile eşim yine bildiği ve istediği gibi hareket ediyor. Uzun zamandır hep küçük fakat çok yorucu çözülemeyen problemlerimiz var. Fakat birbirimizi sevdiğimiz için çok da önemsemiyorduk fakat üzerinde düşünecek olursak eşim çok hareketli çocuk gibi hiçbir yere sığamıyor. Bense biraz daha sakin bir yapıya sahibim. Bitmek bilmeyen bir enerjisi var anlayacağınız. Fakat bunun bir sorun olacağını hiç düşünmemiştim. Çünkü bunun sonucunda dikkat eksikliği; odaklanamama; karşısındakini dinlememe; hiçbir zaman sözlerini tutamama; geç kalma özelliği ve sorumluluklarını yerine getirememe… Bunun gibi daha sayabilirim. Sanıyorum eşim hiperaktif ve ben onunla nasıl geçinmem gerektiğini bilmiyorum ve onunla çok yoruluyorum neden? Çünkü her şeyle benim ilgilenmem ve her türlü bütün planları benim yapmam gerekiyor. Bu arada ona bir iş verdiğimde de hiç bir zaman tam anlamıyla ya da eksiksiz zamanında yaptığını göremiyorum ve hiç te güvenemiyorum fakat güvenmeyi de çok denedim ve istedim fakat yapamadı hiçbir işi ev işleri vesaire… Erkeğin evde yapması gereken işleri… Hep bana kaldı fakat bütün her şeye yansıyor ve yaşam kalitem oldukça düştü. Onunla çok yoruluyorum ve ne yapmam gerektiğini inanın bilemiyorum beni biraz aydınlatırsanız çok sevinirim şimdiden çok teşekkür ediyorum sağlıklı kalın.


Yazdıklarınız eşinizde yetişkin hiperaktivitesi olabileceğini düşündürdü. Siz de şu an tıpkı hiperaktif çocuğa sahip bireylerin durumlarını yaşıyorsunuz. Öncelikle bu konuyla ilgili eşiniz kesin tanı ve tedavi için mutlaka psikolojik destek almalıdır. Eşinize ilaç tedavisi başlanacağını düşünüyorum. Eşinizin tedavi sonrası sizi rahatsız eden tutum ve davranışları azalacaktır ve bu da evliliğinize olumlu yansıyacaktır. Yani öncelikle yapılması gereken eşinizi tedaviye ikna edebilmektir. Sonrasında evliliğinizle ilgili beklentileri ve eşinizle ilgili duyduğunuz rahatsızlıkları açık ve net bir şekilde ifade edin. O da aynısını size yapsın. Karşılıklı karar alındığında uygulanmaması halinde kendinize ve eşinize yaptırımı olan cezalar koyabilirsiniz. Böylece iki taraf da kararları daha çok ciddiye alacaktır.

Mustafa YILMAZ

2018-05-01

Size danışmak istediğim konu stres yönetimiyle ilgili. Okulda veya günlük ilişkilerimde herhangi bir konuda tartışmaya girdiğimde, kısa sürede öfkeleniyorum, kalbim çarpmaya başlıyor, vücudumda halsizlik hissediyorum ve düzgün cümle kuramıyorum adeta beynim duruyor. Bu konuda en büyük sıkıntıyı kız arkadaşımla tartışırken yaşıyorum. Söylememem gereken sözler çıkıyor ağzımdan. Sakin bir şekilde düşündüklerimi aktaramıyorum. Bana bu konuda tavsiyede bulunabilirseniz çok sevinirim. İyi çalışmalar.


Stres yönetimi ve öfke kontrolü günümüzün en çok şikayet edilen konularının başında gelmektedir. Kız arkadaşınızla olan ilişkinizde sizi öfkelendiren ve strese sokan nedenleri bir kâğıda yazınız ve bu konuları arkadaşınızla paylaşınız. Bu konuları net olarak konuşarak netleştiriniz, yarına bırakmayınız ve fikirlerinizi birbirinize açınız. Aranızda anlaşma yapınız ve strese, öfkeye giden konularda o anlaşmaya uyunuz; konuyu uzatmama gibi, ortamdan birinizin çıkması gibi. 
Günlük yaşantınızda ise; durumu hissettiğiniz an derin nefes kontrolü yapınız ve iç telkini kullanarak ‘sakin ol, sakin ol’ tekniğini kullanınız ve çarpıntınızın geçmesi için kendinize zaman veriniz. Daha sonra konuya tekrar odaklanınız. Burada en kritik süreç, nedenleri belirlemek ve bir çözüm yolu belirleyerek ona uymaktır. Denilenleri uyguladığınız takdirde kısa zamanda olayın çözümü konusunda mesafe alacağınızı göreceksiniz.

Necip TÜRKOĞLU

2018-04-29

Benim oğlum 3,5 yaşında. Oyuncaklarıyla çok fazla oynamıyor. Elektrikli ev aletlerine takmış durumda. Özellikle süpürge ile oynuyor evi süpürmeyi çok seviyor. TV gördüğü her süpürgeyi istiyor. Saatlerce evi süpürüyor. Süpürgeyi vermeyince ağlıyor. Kendini yerden yere atıyor. Yemek yapmak temizlik yapmaktan zevk alıyor.


Merhaba; Öncelikle oğlunuzda endişelenmeniz gereken bir durum olmadığını söyleyebilirim. Bu yaş grubundaki çocukların bazıları bir oyuncağı ya da bir nesneyi takıntı haline getirip sadece onunla oynamayı tercih edebilirler. Sizin çocuğunuzun ilgisini de evdeki süpürge çekmiş ve onu kendine popüler oyuncak olarak seçmiştir. Birçok kız çocuğu da sadece arabalarla ve de askerlerle oynamaktadır. Yani oyuncakların ya da oyuncak yerine konan nesnelerin bu şekilde cinsiyetleştirilmesi doğru değildir. Çocuk için onların hepsi sadece bir oyundan ve oyuncaktan ibarettir. Çocuk evde bütün gün anneyi bu işleri yaparken görüyor ve onu taklit ediyor. Sıkıntı yaratan bir durum yoktur ama eğer rahatsızlık duyuyorsanız çocuğun babayla daha çok vakit geçirmesini sağlayıp onunla özdeşleşmesini sağlayabilirsiniz.

Yorum Bırak

CAPTCHA Image   Reload Image Psikologsec.com Kullanım Sözleşmesi kabul ediyorum.