Halil  ÖZGEN

Halil ÖZGEN

Çınarlı Mh. Atatürk Cd. Özülkü iş Merkezi K14

Öğretim Görevlisi

Adana

Hakkında

Halil ÖZGEN

Öğretim Görevlisi - Akademisyen

Psikolog - Aile ve Evlilik Danışmanı

1975 Adana doğumlu olan psikolog Özgen, ilk orta öğrenimimi Mersin’de, Lise öğrenimini ise Adana şehrinde tamamlamıştır. Eğitimini Süleyman Demirel Üniversitesinde yaptıktan sonra psikoloji alanında yüksek lisans ve doktora programlarını tamamlayarak psikolog unvanı almıştır. Sonraki yıllarda Brüksel Başkent Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesinde öğretim görevlisi olarak teknik derslerde görev almıştır. Uluslararası Ruh Sağlığı ve Psikoterapi Derneği yönetim kurulu üyesi olan hocamız şu anda Mersin Çağ Üniversitesinde Psikoloji alanında ikinci yüksek lisansını tamamlamak üzeredir. Psikolog Özgen eğitim hayatı boyunca mesleki gelişimini tamamlayabilmek adına SDÜ Üniversitesinden aşağıdaki resmi eğitimleri de tamamlamıştır.

ALDIĞI SERTİFİKALAR

  • Aile ve Evlilik Danışmanlığı
  • Aile Yaşam Koçluğu
  • Cinsel Terapi
  • Eğitim Danışmanlığı (Öğrenci Koçu)
  • İmago Evlilik Terapisi
  • Çocuk Objektif Testler Uygulayıcısı
  • Wiscr (Wechsler Çocuklar Zeka Testi) Uygulayıcı
  • MMPI (Minnesota Çok Yönlü Kişilik envanteri) Uygulayıcı

Üniversitedeki görevleri haricinde Adana ilinde psikolog Halil Özgen aile, evlilik, çocuk ve ergen konusunda fırsat buldukça haftada bir kaç gün psikolojik danışmanlık hizmeti vermektedir. Okullarda, kültür merkezlerinde seminerler yaparak bilinçli bireyler olma yolunda en iyi yapısal çözümleri önermektedir. Psikolog Halil hoca bütün bu hizmetleri terapikapsamında değil bilgilendirici danışmanlık kategorisinde yapmaktadır. Böylece uzun süren psikoterapi seansından farklı ve hızlı çözüm odaklı psikolojik danışmanlık hizmeti ile kişinin bulunduğu olumsuz durumdan hızlı şekilde kurtulması adına önleyici danışmanlık hizmeti yapmaktadır. Son zamanlarda kendisini rahatsız hisseden bireylerin en çok ihtiyaç duyduğu şey de çözüm odaklı yaklaşımlar olmaktadır. Çünkü insanlar içinde bulunduğu problemlerden hızlıca kurtulmak istemektedirler.

Adana içindeki psikolog hocamız çağımızın rahatsızlığı diyeceğimiz Stres ve onun türevleri Depresyon, Korku, Kaygı Bozukluğu ve Panik Atak vb. rahatsızlıklar üzerine psikiyatri doktorunun ilaçla tedavi ve terapi yöntemlerini destekleyen psikolojik danışmanlık hizmeti yaparak bireyin sosyal destek almasını, bu sayede benlik saygısını arttırarak kişinin rahatsızlığı ile hızlı şekilde başa çıkabilmesini hedefler. Özellikle bireyin evdeki diğer bireylerle yaşadığı kronik hala gelmiş iletişim problemi ve çözümleri imkansız hale gelmiş problemleri için kalıcı, etkili çözümler üretmektedir. 

Aile ve Evlilik Danışmanı (rehberliği)  hizmetlerinde psikolog Özgen aile içi iletişimleri harekete geçirerek mutlu bireyler oluşturmak adına evlilik çatısı altındaki çiftlerin, çocuk ile ergenlerin birbirleri ve sosyal çevreyle (iş, okul vb.) uyumuna, iletişimine dair yaşadığı problemlerin çözümler hakkında çiftleri olumlu yönde desteklemektedir. Ayrıca psikolojik problemlere sahip bireylere aile içerisinde nasıl davranılması, problemin çözümü noktasında doğru yaklaşımın ne olması gerektiği ve tedavi sürecinde hangi kurumlara götürmesi gerektiği hakkında doğru bilgilendirme yapmaktadır. 

Evlilik sorununun çözümü noktasında çiftlere İmago Evlilik Terapisi uygulaması yapan psikolog Halil hoca çiftlere, evlilik öncesi- evlilik sonrası psikolojik danışmanlık hizmeti sayesinde çiftlere problem çözmede bambaşka bir bakış açısı kazandırarak, düğüm olmuş ilişkileri yeniden yapılandırmak suretiyle evlilik kurumunu aktif hale getirmeyi hedeflemiştir. Türkiye genelinde çiftlere “Hak Ettiğiniz Aşkı Yaşayın” sloganıyla evlilik konulu seminerler ve grup programı düzenleyerek bir sosyal proje olan "Evlilik Okulu" projesini hayata geçirmiştir. Evlilik konusunda söylenebilecek en büyük problemin aile içi iletişim problemi olduğunu ifade eden psikolog hocamız çiftlere Aile İçi İletişim ile alakalı etkili psikolojik danışmanlık hizmetleri kullanmaktadır. Eşlerin aldatma ve şiddet konusunda nasıl tavır alması, evlilik sürecinde nelere dikkat etmesi gerektiği konusunda destekleyici psikolojik danışmanlık süreçleri olmuştur.

Aynı zamanda Cinsel Terapi konusunda olan erkeklerde ve kadınlarda görülen Cinsel İşlev Bozukluğu, Erken Boşalma, Empotans (Sertleşme problemi) ve istemsiz kasılma sebebiyle ağrı hissettikleri için cinsel ilişkiye giremeyen kadın için korkulu rüya olan Vajinismus gibi rahatsızlıklara sahip olan kişilere etkin danışmanlıklar uygulamaktadır. Psikolog tarafından bireyler bir sağlık kuruluşuna yönlendirerek yapılan muayene sonucunda problemin biyolojik mi psikolojik mi olduğu hususunda doktor onayı vermesi istenilir. Cinsel sorunun psikolojik temelli olması durumunda ise bireylere danışmanlık hizmeti sağlamaktadır. Psikolog Özgen çok uzun süren Vajinismus sorununu 4 haftalık kısa programla aşarak çiftlere en iyi çözümleri sunmaktadır.  

Çocuk ile ergenler üzerinde Adana ilinde Eğitim Danışmanlığı (Öğrenci Koçu) yaparak çalışan psikolog hocamız, Hiperaktivite ve Dikkat Dağınıklığı, Uyum ve Davranış Bozukluğu bulunan çocuk ve ergen üzerinde anne ve babalara doğru yaklaşımlarda bulunması adına eğitim danışmanlığı hizmeti vermektedir. Anne babanın bir pedagog yaklaşımıyla okul öncesi ve okul dönemi çocuklara nasıl davranması gerektiği hususunda bilgilendirici ve önleyici danışmanlık hizmetleri vermektedir. Özellikle gelişim döneminde anne babanın yanlış tutumuyla duygusal bütünlüğü bozulan çocuklarda meydana gelen çocukluk yaralarının kişilik gelişimini olumsuz yönde etkileyerek ergenlik problemlerine yol açtığı ve gelecekte ise kişilik bozukluğuna sebep olduğunu yapmış olduğu seminerleriyle dikkat çekmiştir. Çocuklarda görülen korku ve kaygı problemleri, karşı gelme ve inatçılık bozukluğu, tuvalet alışkanlığı ve alt ıslatma problemleri, tırnak yeme, yalan, öfke kardeş kıskançlığı, saç yolma, öğrenme güçlüğü, konuşma güçlüğü gibi konularda anne babalara çocuk yetiştirme adına ne türden hatalar yaptığı, yapılan yanlış davranışın nasıl düzeltilmesi gerektiği ve doğru davranışın neler olabileceği hakkında danışmanlık yapmaktadır. Adana ilinde iyi bir psikolog ile randevu almak isterseniz bizimle irtibata geçiniz.


Uzmanlıkları

Eğitim Bilgileri

Sertifikalar

Foto-Galeri

Blog

0 Yorum

0 Cevaplanan Soru

Yorum Bırak

CAPTCHA Image   Reload Image Psikologsec.com Kullanım Sözleşmesi kabul ediyorum.